Quantcast
Channel: №10 - ЯТЬ Мотивуюче-демотивуюча студентська газета - ЯТЬ Мотивуюче-демотивуюча студентська газета
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Прихована загроза

$
0
0

Чи є в Україні цензура? Виявляється, є! Проте вона прихована, оскільки в Україні немає спеціальних законів, що забороняють публікацію або оприлюднення певних ідей. Приклади цієї прихованої загрози в огляді новин популярних інтернет-сайтів.

Ніхто не застрахований
Так, на сайті «Українська правда» з’явилося повідомлення від 17 лютого 2012 року про те, що черговий номер журналу «Український тиждень» було частково вилучено з продажу. Про це, як зазначає видання з посиланням на «Телекритику», повідомили читачі, які не змогли його придбати. За даними «Української правди», на обкладинці останнього номеру журналу анонсувався матеріал про вибори-2012 та наводилися цитати з розмови кількох народних депутатів. Можливо, це і стало причиною вилучення номеру журналу з продажу.
Телеканали теж не застраховані від проявів цензури. Так, усім відома нині неоднозначна ситуація з телеканалом ТВі. Як відомо, у серпні більше 60 кабельних компаній вимкнули ТВі зі своїх пакетів, а з 5 серпня Воля-кабель переводить канал з популярного базового пакета у розширений, який більш дорожчий і, відтак, недоступний пересічним громадянам. Громадськість відреагувала на такий розвиток подій протестами. Так, на сайті «Рідна країна» з’явилося повідомлення про те, що у суботу, 8 вересня, у Києві та регіонах пройдуть акції на захист телеканалу ТВі і свободи слова. Акції заплановані у Києві, Донецьку, Львові, Одесі, Миколаєві, Житомирі та інших містах. Про результати акції, можливо, можна дізнатися згодом на сторінках інтернет-видань та в інших ЗМІ.

Про погоду і свободу
Вищенаведені випадки спричинені певною позицією журналістів ТВі і «Українського тижня» щодо політичної ситуації. Однак, наступні приклади цензурування до політики, на перший погляд, не мають жодного стосунку. Так, на тому ж таки сайті «Української правди» є повідомлення від 17 травня 2011 року про те, що національне радіо відмовилося від прямих включень з Укргідрометцентру через те, що начальник відділу метереологічних прогнозів Л. Савченко розкритикувала ситуацію в державі у прямому ефірі. На цьому ж сайті можна прочитати і цитату, яка стала причиною такого рішення Національного радіо. Отже було вирішено, що прогнози погоди будуть подаватися у текстовому режимі або ж у запису, прямих включень не буде, а Л. Савченко було усунено від ефіру. Можна по різному ставитись до цієї ситуації, вирішувати, хто правий, а хто ні, але цензурування відбулося і це — факт.
Цензура у всіх її проявах є не лише у нашій державі. Так, із фактом цензурування своїх слів у інтерв’ю зіткнулася Мірей Матьє. Інтернет-сайт «Медіаграмотність» повідомляє, що слова співачки про її ставлення до акції учасниць панк-гурту Pussy Riot було перекривлено, посилаючись на саму Мірей та газету «Коммерсантъ». Так, журналістка російського телеканалу ТВЦ О. Глотова запитала у Матьє, що вона, як віруюча людина, думає про цю акцію. Згідно із записом, який потрапив до ефіру телеканалу, Матьє у відповідь засудила акцію, сказавши, зокрема, що церква — не місце для таких акцій, що це — святе місце, яке потрібно поважати.

Родом з дитинства
Наступні випадки цензурування стосуються такої невинної, на перший погляд, речі, як мультфільми. Так, великий резонанс серед користувачів всесвітньої мережі з усього СНД викликали численні повідомлення про те, що, нібито, згідно прийнятого в Росії закону «Про захист дітей від інформації, яка спричиняє шкоду їх здоров’ю і розвитку», відомий радянський мультфільм «Ну, постривай» буде демонструватися лише у нічний час. Про це повідомляли багато інтернет-ресурсів, зокрема, MAIL.RU (повідомлення від 28 серпня). Ці повідомлення викликали хвилю обурення та іронії серед користувачів популярних мереж. Люди писали коментарі, завантажували іронічні картинки — словом, ніхто не лишився байдужим.
Отакою буває цензура в Україні та світі — смішною і страшною, політичною, культурною та економічною — облич у неї дійсно багато. І чи з’являться нові — питання часу та рівня довіри між владою усіх рівнів та суспільства.

Світлана Патра


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10